top of page
Yatay İnce

Roro Gemisi

roro gemisi_edited.jpg

Ro-Ro taşımacılığı, kara yolunda taşıma yapan araçların yolculuğun bir bölümünü gemiyle yapmalarına imkan verir. Bu gemilere yarı römorklar çekicileriyle yüklenebildiği gibi çekici, römorku limanında bıraktıktan sonra sadece römork gemiye yüklenebilir. Bu durumda boşaltma limanından bir başka çekici römorku peşine takarak gideceği yere götürür.

 

Sadece kamyon veya TIR değil, içine ray döşendiği takdirde lokomotifleri ve vagonları da taşıya bilmektedirler. Ro-Ro taşımacılığının öncülüğünü kısa mesafelerde araçları bir kıyıdan diğer kıyıya taşıyan feribotlar – arabalı vapurlar yapmıştır.

 

Feribotlar otomobil, otobüs, kamyon vb. kendinden yürüyebilen ve/veya çekilebilen yükleri kabul etmişlerdir. Büyüklükleri ve hızı sebebi ile feribotlar sadece kısa mesafe yol alabilmişler, limitli boyutlarda ve ağırlıkta yükleri kabul etmişlerdir.Yükleme-boşaltma geminin kıçından ya da başından yapılırken yük dağılımı sürekli değişim gösterir bu da gemide denge ve mukavemet sorunları yaratır.

 

Bu nedenle Ro-Ro taşımacılığında yükleme ve boşaltma her ne kadar hızlı ve kolay olsa da oldukça dikkat ve özen gerektiren bir iştir.Taşımacılıkta kara yolu kullanmak yerine Ro-Ro birçok değişik nedenlerle tercih edilir. Tüm maliyetler dikkate alındığında Ro-Ro daha ucuzdur ve güvenlidir.

merkez.png
bottom of page