top of page
Yatay İnce

Gemi Adamı Sağlık Raporu Düzenleme Hizmetleri

Dosyalar ile Doktor

Yurtdışında ve yurt içinde gemilerde görev alan, tayfaya, stajyerlere, aşçı, zabitlere ve diğer hizmet personellerine gemi adamları sağlık durumlarının denizlerde yani gemide çalışmaya elverişli olduklarını gösteren gemi adamı sağlık raporu denir. Her gemi adamı sağlık raporunu almak zorundadırlar. Gemi adamı sağlık raporu ilk kez (ya da iki yıldan uzun süredir faal olarak gemilerde çalışmamış) gemi adamı olmak isteyen kişinin sakatlığı ya da hastalığı olmadığını, kısacası fiziksel bir engeli olmadığını gösterir.

GEMİ ADAMI SAĞLIK RAPORU KİMLERE VERİLİR
  • Gemi adamı olur sağlık raporu alması gereken kişiler gemilerde görev yapan herkes profesyonel ya da amatör olarak çalışan gemi adamları sandal sahipleri ve küçük balıkçılar olarak sayılabilir. Bunun dışında amatör denizci olarak denize açılan kişilerin de sağlık raporu alması gerekir. Fakat bu rapor amatör denizci olur raporu olarak isimlendirilecektir. Gemi adamı olur raporu ise bu görevi profesyonel meslek olarak yapan kişiler için gerekmektedir.

GEMİ ADAMI SAĞLIK RAPORU GEÇERLİLİK SÜRESİ
  • Gemi adamı sağlık raporu iki yıl süre ile geçerli olur ve sonrasında iki yılda bir periyodik sağlık kontrolü yapılması gerekir.

GEMİ ADAMI SAĞLIK RAPORU VEREN HASTANELER
  • Gemi adamı raporu olarak da isimlendirilen gemi adamı sağlık raporu belgesi Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan gemi adamları Sağlık Yönergesi hükümlerine göre yetkili gemi adamı sağlık raporu veren hastaneler tarafından verilmektedir. Bu kuruluşların iç hastalıkları kulak burun boğaz göz psikiyatri nöroloji genel cerrahi ortopedi ve travmatoloji gibi tıp dallarında yeterli tıbbi cihazlara ve donanımlara haiz olması gerekmektedir.

Sağlık düzenlemelerimiz hakkında bilmeniz gereken bazı şeyler

İlkem Denizcilik ekibi şu anda hizmetlerimizi genişletmemize yardımcı olmak için ekibimize katılacak genç adamları işe alıyor. Başvuranları kabul etmeden önce, herhangi bir tıbbi durumdan arınmış olduklarından emin oluyoruz. 

mürettebat, stajyer,olduğunu gösteren gemiadamı sağlık raporuna denir aşçı, zabit ve diğer hizmet personelinin görev yapan Gemilerde yurt dışında ve yurt içindedenizde yani gemide çalışmaya uygun. Her denizci bir sağlık raporu almalıdır.  Gemici sağlık raporu ilk kez bir denizci olmak istiyor (veya ikiden fazla yıldır gemilerde aktif olarak çalışmadığı anlamına gelir) Kısa hiçbir yaralanma veya hastalık durumunda olan kişi, 2 fiziksel engelli olduğunu gösterir.

Hastane Koridorunda Doktor
GEMİ ADAMI SAĞLIK RAPORU VERİLİR
  • Denizci olmak isteyen herkes profesyonel veya amatör denizci, tekne sahibi ve küçük balıkçı sayılabilir. Bunun dışında amatör denizci olarak denize giden kişilerin de sağlık raporu almaları gerekmektedir. Ancak bu rapor amatör denizci muvafakat raporu olarak anılacaktır. Mesleki meslek olarak bu görevi yapanlardan gemici onay raporu istenir.

GEMİ ADAM SAĞLIK RAPORU GEÇERLİLİK
  • Gemiadamının sağlık raporu iki yıl geçerlidir ve sonrasında her iki yılda bir periyodik sağlık kontrolünden geçilmesi gerekir.

MÜDÜR SAĞLIK RAPORU VEREN HASTANELER
  • Gemiadamı raporu olarak da adlandırılan gemici sağlık raporu belgesi, Sağlık Bakanlığı tarafından çıkarılan Gemiadamı Sağlık Yönergesi hükümlerine göre yetkili gemici sağlık raporu düzenleyen hastaneler tarafından düzenlenir. Bu kurumların iç hastalıkları kulak burun boğaz göz psikiyatrisi nöroloji genel cerrahi ortopedi ve travmatoloji gibi tıp dallarında yeterli tıbbi cihaz ve donanıma sahip olmaları gerekmektedir.

Ele almanız gereken diğer tıbbi endişeler

  • Başvurunuzu göndermeden önce, tüm tıbbi evraklarınızın açık olduğundan ve ilgili doktorunuz tarafından imzalandığından emin olmalısınız. Eksik gereksinimleri olan başvuru sahiplerinin gemiye binmesine izin vermeyeceğiz. Bölümlere girdikten sonra tüm evraklarınız gardiyanlar tarafından kontrol edilecektir. 

  • Bir yaralanmadan kurtuluyorsanız ancak herhangi bir kronik hastalığınız varsa, şirket iyileşme sürecinizi hızlandırmanıza yardımcı olmak için size bir iyileşme süresi tanıyacaktır. Ancak, yaralanmanızın işinizi aksatacak kalıcı bir zararı olmayacağına dair doktorunuzdan da not almamız gerekmektedir. 

  • Göz problemleri, migren ve alerji gibi küçük endişeler için, tüm ihtiyaçlarınız ve ilaçlarınız güncellendiği için başvurunuzu kabul edeceğiz. Gemiye binmeden önce, limana ulaşana kadar size 3 ay yetecek miktarda ilacınızın olması gerekmektedir. 

bottom of page